Go to ...
RSS Feed

czwartek, Marzec 21, 2019

WikiMiasto Krasnobród


Współczesny sposób na szybki dostęp do wiedzy o mieścieczy nowoczesna forma promocji?

Monmouth w Walii jest pierwszym „miastem Wikipedii” na świecie. Wkrótce doczekamy się pierwszego polskiego „miasta Wikipedii”, którym będzie Krasnobród.

Przy ciekawych i wyjątkowych miejscach w Krasnobrodzie mają pojawić się tabliczki z kodami QR (to kody przypominające tak wyglądem, jak i funkcją dobrze nam wszystkim znane kody kreskowe), które po zeskanowaniu za pomocą telefonu komórkowego przeniosą turystę na stronę największej internetowej encyklopedii.

– Pomysł na taką formę promocji miasta zrodził się, gdy na forum Krasnobrodu koledzy zaczęli dyskutować o Monmouth w Walii. Żartowali między sobą, żeby zrealizować taki projekt na Roztoczu. Temat ich dyskusji uważałem za ciekawy, więc napisałem pismo do Tomasza Ganicza – prezesa Stowarzyszenia Wikimedia Polska (polskiego partnera Fundacji Wikimedia), któremu pomysł się spodobał. Jestem pewny, że projekt przyczyni się do promocji miasta i gminy Krasnobród, ale także Stowarzyszenia Wikimedia Polska i Fundacji Wikimedia. Planujemy przygotowanie i rozwieszenie ok. 200–300 tabliczek z kodami, po zeskanowaniu których turysta będzie mógł zapoznać się z opisem zabytku, miejsca, wydarzenia czy osoby. Dostęp do wiedzy będzie łatwiejszy: tak dla turystów i odwiedzających, jak dla mieszkańców – powiedział Tomasz Pakuła, pomysłodawca i inicjator projektu.

Koordynatorem projektu jest Paweł Drozd, jeden z członków Stowarzyszenia Wikimedia Polska. W lutym przekaże on najważniejsze aspekty tworzenia artykułów w Wikipedii oraz technikalia związane z edytowaniem Wikipedii kilku mieszkańcom Krasnobrodu, którzy zaangażowali się w pomoc przy pozyskiwaniu informacji do stworzenia haseł, które muszą mieć charakter encyklopedyczny (ten etap ma trwać do końca marca). Kolejnym krokiem będzie przyjazd na przełomie marca i kwietnia kilku Wikipedystów, którzy zajmą się umieszczaniem artykułów. Na koniec pozostanie uzyskanie zgody na zamontowanie tabliczek od właścicieli miejsc czy lokali związanych z hasłami oraz ich montaż.

Aby skorzystać z kodów QR, należy dysponować smartfonem, notebookiem/tabletem lub telefonem z aparatem/kamerą i dostępem do Internetu oraz zainstalować w nim aplikację umożliwiającą interakcję z kodami.

Krasnobród zostanie oficjalnie „miastem polskiej Wikipedii” na początku sezonu letniego 2013. Właśnie wtedy zostaną zakończone prace nad projektem nazwanym „WikiMiasto Krasnobród”, który ma na celu stworzenie „KRASNOBRÓDpedii”. Z czasem pojawi się udogodnienie, jakim będą opisy w innych językach.

Jak skanować kody QR, można dowiedzieć się ze strony internetowej:

A więcej informacji o Monmouth w Walii, pierwszym mieście Wikipedii, na stronach internetowych:

Social Share Toolbar

Tags: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

More Stories From Uncategorized

About admin,