Go to ...
RSS Feed

czwartek, Marzec 21, 2019

„Nowiny” z propozycją dla Gospodarzy Krasnobrodu jak zmniejszyć zanieczyszczenia.


1. Ograniczenie ruchu ciężkich samochodów przez Krasnobród.
2. Kontrola pojazdów samochodowych pod względem wydzielenia spalin. Zakładanie filtrów oczyszczających gazy spalinowe ( katalizatorów )
3. Sprawdzenie przez Urząd Gminy podłączeń posesji do kanalizacji ściekowej, tam gdzie jest kanalizacja.
4. Kontrola posesji posiadających szamba z dokumentów potwierdających wywóz nieczystości.
5. Konsekwentnie egzekwować konieczność nadzoru nad gospodarką odpadami komunalnymi . Nie jest chyba problemem sprawdzenie przez Urząd Gminy , kto w gminie nie ma umowy na wywóz śmieci.
6. Tworzenie stref dla pieszych , do których nie będa mogły wjeżdzać samochody.
7. Nowe ścieżki rowerowe.
8. Ograniczenie strat energii w budynkach mieszkalnych, stosując ocieplenie budynków, pozyskiwanie środków na dofinansowywanie,
9. Urząd Miasta powinien dążyć do powolnego eliminowania , w okresie jesienno – zimowo – wiosennym, palenia w piecach, celem ogrzania domów „byle czym”. Kolektory słoneczne są tylko rozwiązaniem doraźnym., nie dotyczą ogrzewania domów.
10. Konieczna jest dalsza gazyfikacja Krasnobrodu. Konieczne wydaje się szukanie środków unijnych na dofinansowanie energoszczędnych pieców c.o. na węgiel i na energooszczędne piece gazowe kondensacyjne, przy równoczesnym szukaniu funduszy na obniżenie opłat za gaz.
11. Propagować palenie w piecach c.o , węglem wysokokalorycznym,
12. Objęcie bezwzględnym zakazem naruszania najpiękniejszych zakątków Krasnobrodu , np. kotlina Św. Rocha, Krasnobrodzki Park Krajobrazowy i innych zakątków.

Są to tylko nasze propozycję. Jeżeli udałoby się je zrealizować zyskałby na tym Krasnobród.
Chciałby ktoś coś dodać? Proszę pisać w Komentarzach w „Nowiny” lub na naszym forum.
Zapraszam.

Social Share Toolbar

One Response “„Nowiny” z propozycją dla Gospodarzy Krasnobrodu jak zmniejszyć zanieczyszczenia.”

 1. Konrad Korzeniowski
  Marzec 24, 2016 at 5:48 pm

  Panie Józefie
  Podjęte przez Pana zagadnienia są jak najbardziej ważne, ale po pierwsze uważam, że należało by dokonać badań (powietrza, wody,hałasu) przez jakieś niezależne laboratorium np. UMCS lub UP w Lublinie.
  Uważam, że można poprosić pracowników naukowych tych placówek, mieszkających w Krasnobrodzie o podpowiedź, jak najlepiej to wykonać.

  Wyniki, jeśli okażą się pomyślne można przedstawić prasie, i tu już plus dla Naszego Miasteczka. Natomiast w innym wypadku byli byśmy w posiadaniu udokumentowanej wiedzy do czego się odnieść i na co położyć nacisk.

  Ograniczenie ruchu pojazdów ciężkich oraz kontrola spalin wydają mi się nierealne z naszego punktu widzenia. Przede wszystkim ze względu na brak środków umożliwiających kontrolę ( jest to realne np w Niemczech gdzie są specjalne Zielone strefy w landach zakazujące wjazdu do miasta aut nieprzystosowanych ekologicznie).

  Co do kontroli szamba wywóz śmieci itp jestem jak najbardziej na tak.

  W naszej gminie brakuje urzędników przeszkolonych w zakresie jak pomóc w otwarciu biznesu, od których można uzyskać informację np. o przywilejach związanych ze strefami ekonomicznymi.

  Z całą pewnością należy położyć większy nacisk na wpływ do budżetu:
  tj. unormowanie kwestii z opłatą klimatyczną. Poprzez brak oddzielnego konta ośrodki nie mogą wystawiać Faktur VAT i rozliczać grup zorganizowanych turystów !!! Dla korporacji z dużych miast (np Warszawa) nie ma wpływu wysokość opłaty. Ważna jest tylko Faktura VAT, a tej ośrodki nie mogą wystawić.

  Pozyskanie środków z elektryfikacji ulic Kościuszki itp. Zakład Energetyczny płaci za dzierżawę pasa ziemi pod kable- szczegóły znają radni.

  Jednym z ważniejszych rzeczy były by również utworzenie Gremium obywatelskiego na terenie Gminy Krasnobród. Umożliwiło by to pozyskanie funduszy unijnych na inicjatywy obywatelskie w naszej miejscowości.

  Można utworzyć punkty w naszej miejscowości i zrobić sondę „Co byś zmienił w naszej miejscowości”- anonimowo lub z podpisem. Wystarczy kilka kartonowych urn w zaprzyjaźnionych sklepach, może kościele, innych działalnościach. Później można zrobić zestawienie i poinformować opinię publiczną. Mając na papierze konkretne postulaty wiadomym jest z czy iść do władz.
  Na szczęście w Krasnobrodzie jeszcze kilka osób zainteresowanych losem Naszego Miasteczka. Poprzez formę pisemną można się pozbyć troli internetowych umieszczających komentarze pokroju „że i tak nic się nie zmieni”

  Szlaki rowerowe, zablokowanie eutrofizacji Zalewu
  tu dot. w/w pkt. o ściekach

  Jest to ciąg wolnych sugestii więc przepraszam za formę.
  W wolnym czasie postaram się jeszcze coś wymyślić.
  Zachęcam do komentowania i własnych sugestii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

More Stories From Uncategorized

About Zdybel Józef,